Interiér restaurace Triton

Interiér restaurace Triton Vám krom lahodných pokrmů nabízí i netradiční setkání s dávnou mytologií...

 

Interiér restaurace Triton je ovlivněn dvěma významnými uměleckými proudy z přelomu 19. a 20.století. Symbolismus, který navazuje na romantismus, se pomocí symbolů či znaků snaží odkrýt tajemství ukryté v nitru věci.

 

Hlavním cíloem je zobrazení toho, co nelze racionálně popsat. Dominuje tedy potřeba vyjádřit nezobrazitelné nálady, emoce, myšlenky nebo city. Na druhé straně je patrný i elekticismus, což je způsob tvorby, který čerpá z cizích vzorů nebo z děl starších období a mísí je dohromady.

 

V prostoru restaurace Triton máte možnost nalézt výjevy a symboliku nejen z řecké, ale i římské a egyptské mytologie. Každý detail má svůj skrytý význam, a to i v orientaci podle světových stran. Východní strana, vstup do restaurace, pomocí symbolů prezentuje úsvit, tedy počátek, pozitivní vlastnosti a vnitřní čistotu. Naopak na západní straně najdeme symboly noci, negativních vlastností či završení. Ústředním tématem je antická tragédie o Orfeovi a jeho ženě Eurydice. Dekorace restaurace představuje Hádovu podsvětní říši mrtvých. Máme možnost vidět nejen Orfea s lyrou, Eurydiku, Pýthii, Charona, ale i Háda, zde nazývaného po římském způsobu Plutonem.

 

Trítón, po kterém je restaurace pojmenována, je synem Poseidóna, boha moře, a Amfitríty, bohyně moře. Je napůl člověkem a napůl rybou. Stejně jako jeho otec Poseidón i on nosil trojzubec. Jeho hlavním znakem však byla lastura, pomocí které klidnil nebo naopak čeřil vody.

 

Ústředním tématem interiéru restaurace je antická tragédie o ORFEOVI a jeho ženě EURYDICE.

 

ORFEUS byl bájný umělec, obdivovaný pro krásný zpěv a líbezné tóny, jež vycházely z jeho lyry. Jednoho dne se zamiloval do krásné najády (vodní víly) Eurydiky a oženil se s ní. Když Eurydika zemřela, nešťastný Orfeus sešel do podsvětí, aby ji vrátil opět mezi živé. Jeho hudba byla natolik okouzlující, až se nakonec sám vládce podsvětí Hádes nad Orfeem slitoval. Souhlasil s tím, že mu navrátí zpět jeho ženu, ale pod podmínkou, že se Orfeus při návratu z říše mrtvých nesmí na svoji ženu otočit ani podívat…

 

Na pokračování příběhu Vás zveme do krápnikové jeskyně…

 

Zpet Vytisknout tuto stránku Odesilani vzkazu a pozadavku Zpet na začatek stranky