Historie a osobnosti

Historie vzniku měšťanského domu na Václavském náměstí v Praze, v němž se nachází současná restaurace Triton, datujeme koncem 14. století.


1911

V roce 1911 dům „U modré botky“ koupil hoteliér Emil Ročák, který provedl zásadní přestavbu domu pro účely hotelové a restaurační. Při přestavbě byl vybudován v suterénu sál restaurace, který obsahoval mezipatro s galerií včetně jeviště pro kabaretní a jiné zábavné produkce. Celá budova hotelu s krápníkovou jeskyní byla zkolaudována v roce 1912.

1918

V prosinci r. 1918 dům koupila Městská spořitelna, která ho 24. 10. 1919 prodala Františku Tichému, jenž kromě aktivit hoteliéra a majitele domu čp. 784 byl též zakladatelem české kinematografie a od roku 1918 i jejím předsedou.

1920

3. září 1920 v suterénním sálku krápníkové jeskyně již v tehdejším hotelu Adria, zahájilo provoz divadlo/kabaret REVOLUČNÍ SCÉNA – vystupovali tu vedle provozovatele divadla Emila Artura Longena (umělec z anarchistického okruhu Haškova a Gellnerova) i Ferenc Futurista, Vlasta Burian, Rudolf Jílovský, Karel Noll, Eman Fiala a další.

1925

Nejslavnější doba tohoto prostoru byla, když si tu počátkem září 1925 otevřel Vlasta Burian vlastní DIVADLO VLASTY BURIANA - tenkrát nejúspěšnější divadelní scéna meziválečné kultury. Od samého počátku se tu setkávaly významné osobnosti českého politického a kulturního života jako Jaroslav Marvan, Jindřích Plachta, E.E. Kisch, Saša Rašilov, Hugo Haas a další… Burianovo divadlo zde zahájilo své působení krátkými výstupy převážně Vlasty Buriana a Emila Artura Longena. Longen se zde uplatňoval jako herec a snažil se tak vést Buriana k charakterové satirické komice, avšak už tenkrát Burian inklinoval k suverénní komice sólového typu, prosazující se bez ohledu na text a bořící nejednou literární základ i hereckou souhru nečekaným extempore. V prostorách krápníkové jeskyně restaurace Triton působil Vlasta Burian do léta 1928, kdy divadelní scéna změnila své působiště. Z Václavského náměstí 26 se kvůli rostoucí popularitě, a z toho plynoucí stísněnost prostoru, přestěhovalo Burianovo divadlo do Švandova divadla na Smíchově.

1927

V další přestavbě roku 1927 byl sál označen jako BURIANOVO DIVADLO. Sál byl upravován, a to včetně průčelí, na biograf HOLLYWOOD, který byl užíván do roku 1930. V roce 1940 bylo vydáno potvrzení Státního památkového úřadu, že dům čp. 784 je pod památkovou ochranou, a roku 1951 byla na dům uvalena národní správa a vstupní hala byla změněna na provozovnu družstva Mechanika. V roce 1974 byly suterénní prostory přední budovy adaptovány na vysokoškolský klub Adria.

1929

Slavná éra krápníkové jeskyně pokračovala působením OSVOBOZENÉHO DIVADLA, kdy prostory používali mezi roky 1928 a 1929 i Voskovec s Werichem, když ještě neměli vlastní scénu teprve si stavěli divadlo ABC. Z tohoto období jsme objevili dochované pozvánky na PREMIÉRY představení “Král Ubu” (14.11.1928), “Smoking Revue” (8.5.1928) nebo denní veselohru “…si pořádně zařádit”…

2013

- TRITON Restaurant oslavil 100 leté výročí – vydali jsme knihu “S Trojzubcem u 100lu”

 

Zajímavé je, že král českých komiků Vlasta Burian vlastně nikdy ve filmech ani moc nejedl, jen výjimečně, když to bylo důležité pro příběh. Svou „nej“ labužnickou éru prožíval, když si najal jednoho z nejlepších tehdejších českých kuchařů, mistra Jaromíra Trejbala. Na současném jídelním lístku restaurace Triton je jedno oblíbené jídlo Vlasty Buriana - osobního šéfkuchaře Jaromíra Trejbala zařazeno.

Zpet Vytisknout tuto stránku Odesilani vzkazu a pozadavku Zpet na začatek stranky