Sommelier

"Život je příliš krátký na to, abychom pili špatná vína.“

(Josef Liška, vedoucí týmu sommelierů)

 

 

Hlavní sommelier restaurace Triton je Josef Liška, profesionální sommelier s mnohaletou zkušeností. Absolvoval vinařskou akademii ve Valticích, procestoval významná Chateau po celé Francii, pravidelně se účastní seminářu a degustací, také degustací pořádaných Asociací sommelierů ČR, regionálních festivalů, vinařských exkurzí a kurzů.

Selekce vín do naší vinotéky je zaměřena na menší  vinařství. Nejdříve jsou vína pečlivě senzoricky hodnocena a následně až zařazena do nabídky. V naší vinotéce naleznete široký výběr jak českých tak i zahraničních vín vysoké kvality.

 

A co to vlastně SOMMELIER znamená?

Sommelier je gastronomický odborník - specialista nejen na víno ale i ostatní nápoje jako i káva či čokoláda a kombinaci


Slovo sommelier má svůj původ z francouzských slov:

Somme / Sommier v provensálského dialektu „saumalier“ – tzn. zodpovědný za zvířecí potah – doprava vína. Tato Profese existovala už v dobách Karla IV., kdy šenk Pešek ze hry Noc na Karlštejně ochutnával a naléval víno císaři a zároveň mu dělal společnost.

Sommé (pověřený) jeden z mnichů v klášteře, pověřený péčí o prostírání, chléb, víno a nádobí.

Povolání sommelier má počátky v 19. století, kdy vznikaly velké hotely a exkluzivní restaurace.

 

Mazi hlavní starosti sommeliéra patří především odborný prodej vín, aperitivů, digestivů, ale také tvorba vinného a nápojového lístku. Sommelieři dále hostům poskytují servis vody, vín a nápojů, což obnáší také včasné dolévání a znalost temperování jednotlivých druhů. Naši sommelieři odpovídají za dodávky vína do restaurační vinotéky, jeho správné uskladnění a servis vín ve správné kondici v době podávání, tak jak si právě tento ušlechtilý nápoj zaslouží.

Zpet Vytisknout tuto stránku Odesilani vzkazu a pozadavku Zpet na začatek stranky